هفت جزء اساسی آمیخته بازاریابی

آمیخته بازاریابی مانند دستور پيچيده پخت يک غذاي مخصوص است. هر يک از مواد اوليه بسيار مهم هستند. بايد هر يک از اين مواد را با روش و مقدار صحيح و در زمان مناسب باهم ترکيب کنيد تا غذايي خوشمزه‌ آماده شود. آميخته بازاريابي هفت جزء دارد که تغيير هر يک از اين مواد اوليه موجب تغييري کوچک يا بزرگ در کسب‌وکار مي‌شود. اغلب، تغيير جزئي دريکي از بخش‌هاي آمیخته بازاریابی مي‌تواند کسب‌وکارتان را به‌طور کامل دگرگون کرده و آن را از کسب‌وکاري کوچک به کسب‌وکاري بزرگ تبديل کند يا اگر بدشانس باشيد، برعکس آن را موجب شود. بياييد به ترتيب به آن‌ها بپردازيم.

 

آمیخته بازاریابی

 

۱- محصول يا خدمت

نخستين بخش آمیخته بازاریابی ، محصول يا خدمت است که نقطه شروع به‌حساب مي‌آيد. دقيقاً چه چيزي مي‌فروشيد؟ بخش اول پاسخ به اين سؤال،مربوط به خود محصول يا خدمت است. محصول چيست؟ چطور ساخته مي‌شود؟ چه کاربردي دارد؟ چه هدفي را تأمين مي‌کند و غيره؟ دومين بخش پاسخ به ِ سؤال «محصولتان چيست ؟» ، به کارکرد واقعي آن براي تغيير، ارتقاء يا متحول کردن زندگي مشتري مربوط است. مهم‌ترين سؤالي که براي بازاريابي موفق بايد بپرسيد و به آن پاسخ دهيد، همين است. نظر شما چيست؟ پاسخ‌ شما، قلب کسب‌وکارتان است.

۲- قيمت

دومين بخش آمیخته بازاریابی ، استراتژي قيمت‌گذاري است. هزينه توليد محصول يا خدمت با در نظر گرفتن همه هزينه‌هاي مستقيم و غيرمستقيم چقدر است؟ بر اين اساس، بايد چه قيمتي براي محصول تعيين کنيد تا سود کافي به دست آوريد و حضور خود در آن کسب‌وکار را توجيه کنيد؟ استراتژي قيمت‌گذاري مي‌تواند موجب سود زياد يا کم شود. گاهي افزايش تدريجي قيمت با درصدهاي کم در طول يک سال مي‌تواند اثر چشمگيري بر نتيجه نهايي داشته باشد. کاهش کم اما دائمي هزينه‌ها، بدون قرباني کردن کيفيت، سودآوري را به‌شدت افزايش مي‌دهد. شايد ببينيد محصولات و خدماتي داريد که با هر بارفروش آن‌ها، ضرر مي‌کنيد. گاهي يک ويژگي جديد به محصول فعلي اضافه مي‌کنيد و ارزش دريافتي و قيمتش را افزايش مي‌دهيد. گاهي مي‌توانيد يک ويژگي که ازنظر مشتري مهم نيست را حذف کنيد و به‌اين‌ترتيب هزينه‌ها را کاهش داده و سود را افزايش دهيد. بايد استراتژي قيمت‌گذاري براي هر محصول يا خدمت را در دوران حيات کسب‌وکار، مدام بازبيني کنيد. تغيير کوچک در قيمت‌گذاري مي‌تواند منجر به تغييرات بزرگ در سودآوري شود.

 

۳- تبليغ

سومين بخش آمیخته بازاریابی ، تبليغ است. اين شامل تمام اقداماتي است که براي اطلاع‌رساني به مشتري درباره محصول يا خدمت و متقاعد کردن او براي خريد از شما به‌جاي رقبا انجام مي‌دهيد. تبليغ با استراتژي بازاريابي آغاز مي‌شود. مشتري شما کيست؟ براي چه چيزي ارزش قائل است؟ سود يا مزيت کليدي محصول يا خدمت شما که در توان رقبا نيست، کدام است؟ چگونه مي‌توانيد مهم‌ترين دليلي که مشتري بايد از شما خريد کند را توضيح دهيد؟‌ پاسخ به اين سؤال يعني پيشنهاد فروش منحصربه‌فرد شما، هسته همه فعاليت‌هاي تبليغي و ترويجي است.

 

۴- مکان

چهارمين بخش آمیخته بازاریابی ، مکان فروش محصول يا خدمت است. وقتي مشتري تصميم به خريد محصول يا خدمت شما گرفت، آن را از کجا تهيه مي‌کند؟‌ آيا آن را مستقيماً از خود شما، دفتر يا فروشگاهتان مي‌خرد؟ آيا آن را با پست يا ايميل برايش ارسال مي‌کنيد؟ تغيير مکان فروش، تغيير زيادي در حجم فروش و سود ايجاد مي‌کند. آمازون به بزرگ‌ترين خرده‌فروشي آنلاين دنيا تبديل‌شده است و دليل اصلي اين موفقيت مکان مناسب‌ انبارها و درنتيجه انتقال سريع محصولات و خدمات است. به چه طريقي مي‌توانيد محل يا مکان کسب‌وکار يا روش انتقال محصول و خدمت به مشتري را تغيير دهيد که براي مشتريان مناسب‌تر و جالب‌تر باشد و موجب رشد و تکرار خريد شود؟ اين‌يکي از مهم‌ترين سؤالاتي است که مي‌تواند موجب تقويت يا نابودي کسب‌وکار شود.

 

۵- بسته‌بندي

پنجمين بخش آمیخته بازاریابی ، بسته‌بندي است که به تأثير ديداري هر بخش از کسب‌وکار بر مشتري احتمالي مي‌پردازد. مردم عميقاً به ديده‌هايشان متکي هستند. ۹۵ درصد تأثير اوليه‌اي که شخص از کسب‌وکار، محصول يا خدمت شما مي‌گيرد بر اساس چيزي است که با چشمانش مي‌بيند. سپس تقريباً در چهار ثانيه تصميم مي‌گيرد که‌ محصول يا خدمت‌ شما خوب، مطلوب، ارزشمند، به‌صرفه و بهتر از محصولات و خدمات رقبا است. در سي ثانيه بعد، از «تائيد جانب‌دارانه» استفاده مي‌کند،يعني تصميمي را که در چهار ثانيه اول و بر اساس درک بصري گرفته، توجيه، استدلال و قطعي مي‌کند.
براي بهبود بسته‌بندي هر يک از بخش‌هاي کسب‌وکارتان چه‌کارهايي مي‌توان انجام داد؟ چگونه مي‌توانيد تأثير بصري محصولات، خدمات، افراد يا کسب‌وکارتان را جذاب‌تر کنيد؟‌ چگونه مي‌توانيد ظاهر بروشورها، مطالب چاپي و وب‌سايت خود را بهبود بخشيد تا به‌سرعت و در نگاه اول مشتريان را تحت تأثير قرار دهد؟

 

بسته بندی

 

۶- جايگاه سازي

ششمين بخش آمیخته بازاریابی ، جايگاه سازي است که يکي از اجزاي کليدي بازاريابي و فروش در دنياي امروز به شمار مي‌آيد و به‌اندازه ساير اجزاء اهميت دارد. جايگاه سازي، افکار و گفتار مشتريان درباره شما و محصولات و خدماتتان پس از استفاده از آن‌ها و پشت سر شما است.
به گفته تئودور لِويت از مدرسه کسب‌وکار هاروارد « ارزشمندترين دارايي شرکت ، شهرت آن است».
شهرت « وجهه شما در نظر ديگران، به‌خصوص در نظر مشتريان است ».
وجهه شرکت و محصولات و خدمات شما در نظر مشتريان چيست؟ غيرمشتري‌ها يا مشتريان احتمالي چه ديدگاهي درباره محصولات و خدمات‌ شما دارند؟‌ يافتن پاسخ اين سؤالات و تلاش براي بهبود آن‌ها بسيار مهم است.

 

۷- افراد

هفتمين بخش آمیخته بازاریابی ، افراد است. در تحليل نهايي، مردم محصولات را از شرکت‌ها نمي‌خرند. آن‌ها محصولات را از افراد شرکت‌ها مي‌خرند. در همايش‌هاي فروش، به يکي از قوانين طلايي فروش اشاره مي‌کنم: « تا وقتي مشتري متقاعد نشود که با او دوست هستيد و به نفعش اقدام مي‌کنيد،‌ از شما خريد نمي‌کند ».
مبناي «فروش رابطه مند»، احساس مشتري درباره شما يا همان تماس فردي و انساني است که تا حد زيادي تعيين‌کننده خريد از شما يا رقبا است. ما فقط از افرادي که دوستشان داريم يا به‌نوعي شبيه ما هستند، خريد مي‌کنيم. انتخاب صحيح افرادي که با مشتريان تعامل دارند، تنها عامل بسيار مهم در موفقيت يا شکست است. اين افراد را با دقت فراوان انتخاب کنيد. افراد کليدي درون و بيرون کسب‌وکارتان که ميزان فروش را تعيين‌ مي‌کنند چه کساني هستند؟‌ افرادي که اثري پايدار بر مشتري مي‌گذارند و رفتار و احساس مشتريان را شکل مي‌دهند، چه کساني هستند؟

افراد کسب و کار

اساس بازاريابي موفق، تعيين دقيق آميخته بازاريابي مناسب است. اگر محصول يا خدمتتان مطابق انتظار فروش نمي‌رود يا شرکت به سود مطلوب نمي‌رسد، يک يا چند عامل را درآميخته بازاريابي تغيير دهيد. اين آميخته را مدام بازبيني کنيد تا به بيشترين فروش و بهره‌وري ممکن دست‌يابيد.هميشه راه‌هايي براي بهبود اين هفت عامل وجود دارد.

سجاد شاکری هستم مدیر سایت توپاز وب . عاشق یادگیری و تمرین برای ساخت آینده ای بهتر . امیدوارم در این سایت بتونیم چیزهای خوبی از هم یاد بگیریم

مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *