روش های افزایش بهره‌ وری به شیوه مدیران موفق

یکی از اهداف شما به‌ عنوان مدیر افزایش کیفیت و کمیت خروجی نسبت به ورودی است. روش‌های زیادی برای افزایش یا حتی چند برابر کردن بهره‌ وری‌تان به‌عنوان مدیر وجود دارد.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا روش‌های مختلف افزایش بهره‌ وری که مدیران موفق از آن استفاده میکنند را برسی کنیم

 

سخت کارکنید

نخست اینکه سخت‌تر کارکنید. وقتی سرکار می‌روید، تصمیم بگیرید که «در تمام ساعات کاری کارکنید». وقت را هدر ندهید. با همکاران گفتگو نکنید. قهوه ننوشید، در اینترنت پرسه نزنید یا روزنامه نخوانید. در عوض، از ساعات کاری برای کار کردن استفاده کنید.

حقیقت تأسف‌بار این است که اغلب افراد تنبل هستند. گفتنش کار درستی نیست ولی تقریباً همه این موضوع را می‌دانند. اغلب افراد در هر کاری به دنبال راهی با کمترین موانع هستند و مدام تلاش می‌کنند تا در طول روز کمترین کار ممکن را انجام دهند. در حقیقت، ۵۰ درصد « زمان کاری » صرف گفتگو با همکاران، جستجو در اینترنت،‌خواندن روزنامه، رسیدگی به کارهای شخصی، رفتن به خرید، دیرتر رسیدن و زودتر رفتن و غیره می‌شود. اغلب افراد تنبل هستند و بهره‌وری چندانی ندارند.

شما می‌توانید با ایجاد عادت «کار کردن در تمام ساعات کاری» خود را از همکاران متمایز کنید. سخت‌تر و سخت‌تر کارکنید. به‌عنوان سخت‌کوش‌ترین فرد شرکت شناخته شوید. هیچ‌چیز به‌اندازه «شهرت در سخت‌کوشی» شمارا در مسیر سریع تماس با روسا قرار نمی‌دهد.

 

سرعت بگیرید

دوم،‌ سریع‌تر کارکنید. سرعت بگیرید. روند سریعی در کارتان ایجاد کنید. سریع‌تر حرکت کنید، انگار باید کار زیادی را در زمان کمی انجام دهید. سخت‌تر و سریع‌تر کار کردن عاداتی است که می‌توانید با تمرین و تکرار در خود پرورش دهید. پرمشغله باشید، پیش بروید. شروع کنید و ادامه دهید. وقت را هدر ندهید.

 

ساعت بیشتری کارکنید

سومین راه افزایش بهره‌ وری ،‌ کار طولانی است. یک فرد معمولی در هفته ۳۲ تا ۴۰ ساعت کار می‌کند و معمولاً نصف این زمان صرف فعالیت‌های غیر کاری در محل کار می‌شود. کاهش درآمدها نشانگر این حقیقت است که اغلب افراد بهره‌ور نیستند. وقتی کار می‌کنند، معمولاً به‌جای کارهای بزرگ، ارزشمند و مهم،‌کارهای مفرح و ساده را انجام می‌دهند.

با استفاده از یک فرمول ساده که مورداستفاده افراد برتر در همه حوزه‌ها است می‌توانید یک‌شبه بهره‌وری خود را دو برابر کنید: زودتر شروع کنید،‌ سخت‌تر کارکنید و بیشتر در محل کار بمانید

اگر ساعت معمول کار ۹ تا ۱۷ است، عادت کنید که کار را ۷:۳۰ یا ۸ صبح شروع کرده و ۶ بعدازظهر به پایان ببرید. وقت ناهار هم کارکنید. این تعریف جدید از ساختار روز، سه ساعت زمان مفید را به فعالیت‌هایتان اضافه کرده و بهره‌وری‌تان را یک‌شبه دو برابر می‌کند.

 

اولویت‌هایی تعیین کنید

ابتدا کارهای مهم‌تر را انجام دهید. قبل از شروع کار فهرستی تهیه‌کرده و آن را اولویت‌بندی کنید. از قانون ۸۰/۲۰ استفاده کنید که می‌گوید ۸۰ درصد ارزش کاری شما در ۲۰ درصد کارهایتان نهفته است.

همچنین بر اساس قانون عدد سه، ۹۰ درصد ارزش همکاری شما در سه کار یا وظیفه نهفته است. آیا می‌دانید این کارها کدم‌اند؟ اگر در طول روز بتوانید فقط سه کار را انجام دهید، آن سه کار کدم‌اند؟ پاسخ‌های شما پاسخ به این سؤال است که: «چرا حقوق می‌گیریم»

 

افزایش بهره وری

 

 

خود را تحت‌فشار قرار دهید

سؤال فوق‌العاده‌ای وجود دارد که باید در ابتدای روز از خود بپرسید و به آن پاسخ دهید. «اگر قبل از رفتن به مأموریت یک‌ماهه خارج از شهر فقط بتوانم یک کار انجام دهم،‌ آن کار چیست؟

»پاسخ هرچه باشد، پیش از هر اقدام دیگری اول آن را انجام دهید. ایمیلتان را چک نکنید، یک فنجان قهوه دیگر ننوشید یا عناوین خبرها را نخوانید. با دوستانتان گفتگو نکنید، سرتان را پایین بیندازید و خود را در مهم‌ترین کارتان غرق کنید. سپس تصمیم بگیرید تا اتمام کامل کار از آن دست نکشید.

اگر هرروز را با تکمیل یک کار مهم آغاز کنید، بهره‌وری‌تان به‌شدت افزایش می‌یابد. همچنین احساس فوق‌العاده‌ای نسبت به خودخواهید داشت. احساس فردی برنده‌ و برتر رادارید،‌ زیرا همین‌طور هم هست.

 

از کار تیمی بهره ببرید

یک تیم سازمان‌یافته شامل افراد معدودی است که با همکاری هم می‌توانند کارهایی بیش از کارهای فردی افراد متعدد انجام دهند. پس، کار رابین چند نفر تقسیم کنید و سپس هماهنگ باهم کارکنید.

هرگاه ممکن است، کارها را واگذار کنید، کم کنید، برون‌سپاری کنید و حذف کنید تا بتوانید کارهای مهم‌ بیشتری را در زمان کوتاه‌تری انجام دهید. همه کارهایی را که شخص دیگری می‌تواند حداقل تا ۷۰ درصد به‌خوبی شما انجام دهد، واگذار کنید. با افراد تیم خود هماهنگ کارکنید تا باعث افزایش بهره‌ وری تان شوید

 

افزایش بهره وری

 

 

کارهایتان را دسته‌بندی کنید

وقتی چند کار مشابه را همزمان انجام می‌دهید، فوراً در بخش سراشیبی چرخه یادگیری قرار می‌گیرید. انجام هر کار تکراری به زمانی کمتر از کار قبلی نیاز دارد. وقتی ۷ تا ۱۰ کار مشابه مثل چک کردن ایمیل، نوشتن نامه‌، نوشتن گزارش‌ها، یا هر کار تکراری دیگری انجام می‌دهید،‌ انجام هر یک به‌اندازه ۲۰ درصد زمان نخستین کار طول می‌کشد.

از طرف دیگر، شروع یک کار و سپس انجام کار دیگر، برگشتن به کار اول، متوقف کردن آن و باز انجام یک کار دیگر می‌تواند زمان انجام هر کار را تا ۵۰۰ درصد افزایش دهد. توجه و تمرکز دقیق برای بهره‌وری بالا بسیار حیاتی است.

خود را کارخانه‌ای بدانید که ورودی‌ها، فرایندهای کاری و خروجی‌هایی دارد. به‌دقت بر مهم‌ترین خروجی‌ها تمرکز کنید و وقتی کار را شروع کردید، تصمیم بگیرید همه‌ی زمان کاری‌تان را کارکنید.

سجاد شاکری هستم مدیر سایت توپاز وب . عاشق یادگیری و تمرین برای ساخت آینده ای بهتر . امیدوارم در این سایت بتونیم چیزهای خوبی از هم یاد بگیریم

مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *