راهکار هایی برای استخدام افراد مناسب

استخدام افراد مناسب برای کمک به انجام کار به‌اندازه هر عامل دیگری تعیین‌کننده موفقیت شما است. اگر نتوانید افراد مناسبی را با مهارت‌ها،‌ دانش و خلق‌وخوی مناسب برای کمک به خود استخدام کنید، مجبور می‌شوید بخش اعظم کار را به‌تنهایی انجام دهید. مدیرانی که نمی‌توانند بازده خود را از طریق سایر افراد چند برابر کنند، هرگز به جایگاه و مسئولیت‌های بالاتر نمی‌رسند.
مدیران موفق برای استخدام افراد مناسب از اصول خاصی پیروی میکنند که شما نیز میتوانید با استفاده از این اصول بهترین افراد را در حوزه مختلف استخدام کنید

 

استخدام افراد مناسب

 

افکار را روی کاغذ بیاورید

استخدام افراد مناسب را با تفکر روی کاغذ شروع کنید. مشخصات یک فرد عالی برای شغلی خاص را بنویسید. هر ویژگی،‌قابلیت، تجربه، مهارت یا استعدادی که داوطلب ایدئال باید داشته باشد را به شکلی بنویسید انگار سفارشی را برای تولید یک محصول اختصاصی به کارخانه می‌فرستید.
سپس، شرح وظایف آن فرد را بنویسید. نتایج یا خروجی‌های مورد انتظار را توضیح دهید و آن‌ها را قابل‌سنجش کنید. استعدادها و مهارت‌های موردنیاز فرد برای دستیابی به آن نتایج را بنویسید. سپس خلق‌وخو و شخصیت فرد ایدئالی که می‌خواهید استخدام کنید را توصیف کنید.
در این روند بسیار خودخواه باشید. تصمیم بگیرید فقط شخصی را استخدام کنید که از او خوشتان می‌آید، به او احترام می‌گذارید و از مصاحبت با او لذت می‌برید. «دوست‌داشتنی بودن» عاملی حیاتی در همه روابط انسانی است و باید آن را به‌عنوان یکی از معیارهای استخدام افراد در نظر بگیرید.

 

استخدام با فرمول سوآن

فرمول سوآن دستورالعملی در اختیارتان می‌گذارد که می‌توانید برای انتخاب بهترین افراد از آن استفاده کنید.
اولین ویژگی «هوش است» . به دنبال افراد باهوش، زیرک و کنجکاو باشید. افرادی که مثبت، هوشمند و علاقه‌مند به شما و کارتان به نظر می‌رسند.
دومین ویژگی «سخت‌کوشی» است . به یاد داشته باشید که اغلب افراد تنبل هستند و فقط به دنبال مکانی می‌گردند که بتوانند به خرج دیگران تنبلی کنند و حقوق‌بگیرند. به دنبال افرادی باشید که به سخت‌کوشی معروف‌اند.
روش خوبی برای آزمایش سخت‌کوشی افراد در طول مصاحبه وجود دارد. بگویید «ما معمولاً مجبوریم بعد‌ازظهرها و آخر هفته‌ها هم کارکنیم تا کارهای مهم مشتریان را به اتمام برسانیم. نظرتان دراین‌باره چیست؟»
بهترین داوطلبان بلافاصله می‌گویند «اگر این شغل به من واگذار شود، هر کار لازم برای موفق شدن در آن را انجام خواهم داد». اگر داوطلب تعلل کرد و گفت که برای زندگی شخصی یا اجتماعی خود به مرخصی نیاز دارد، همه آنچه باید بدانید را می‌فهمید. اگر این شخص را استخدام کنید، چندان بهره‌ور نخواهد بود. او می‌خواهد به خرج شما تعطیلاتش را بگذراند.
سومین ویژگی «بلندپروازی» است. بهترین کارمندان پیشنهاد شغلی شمارا سکوی پرشی به‌سوی رویدادهای بهتر در آینده می‌دانند. آن‌ها متقاعد شده‌اند که پذیرش پیشنهاد شغلی شما و انجام آن به بهترین نحو درهایی را در مسیر شغلی به رویشان می‌گشاید.
آخرین ویژگی فرمول سوآن «خوش‌مشرب» بودن است . همیشه افراد خوش‌مشرب را استخدام کنید. همیشه افرادی را استخدام کنید که شخصاً از آن‌ها خوشتان می‌آید. این موضوع نباید تنها معیار تصمیم‌گیری باشد، اما موضوع بسیار مهمی است. به نظر می‌رسد افراد خوش‌مشرب بهتر با دیگران کنار می‌آیند، عملکرد بهتری در تیم دارند، با خوش‌رویی با فراز و نشیب‌های کسب‌وکار مدارا می‌کنند و معاشرت با آن‌ها بسیار خوشایندتر از معاشرت با افراد منفی و مردد است.

 

قانون سه

بسیاری از مدیران برتر عمیقاً باور دارند که این قانون فرآیند استخدام کسب‌وکارشان را متحول می‌کند. همچنین این قانون احتمال انتخاب مناسب در ۹۰ درصد استخدام‌ها را افزایش می‌دهد.
اولین اصل این فرمول می‌گوید که برای هر شغل حداقل با سه داوطلب یا شاید بیشتر مصاحبه کنید. بعد از مصاحبه با سه داوطلب فرصت مقایسه استخدامی‌های احتمالی رادارید. هرگز اولین و تنها شخصی که با او مصاحبه کرده‌اید را استخدام نکنید. شبکه گسترده‌ای راه بیندازید و برای هر شغل با افراد مختلفی مصاحبه کنید.
دومین اصل، مصاحبه با داوطلب موردنظر در سه زمان مختلف است. می‌توانید مصاحبه‌های بعدی را به فردا، هفته آینده یا سه روز متوالی موکول کنید. آهسته پیش روید و عجله نکنید. شاید کسی که در مصاحبه اول عالی به نظر می‌آید، در مصاحبه دوم متوسط و در مصاحبه سوم بسیار بد باشد. این موضوع زیاد پیش می‌آید.
سومین اصل، مصاحبه با داوطلب موردنظر در سه مکان مختلف است. می‌توانید مصاحبه اول را در دفتر خود، مصاحبه دوم را در اتاق جلسات و مصاحبه سوم را در کافی‌شاپ ترتیب دهید.
وقتی افراد را به محیط‌های مختلف می‌برید، جنبه‌های مختلفی از شخصیت خود را نشان می‌دهند. به یاد داشته باشید که داوطلبان هرگز به‌خوبی مصاحبه اول نیستند. شاید داوطلبان جذاب در مصاحبه اول، در مصاحبه‌های دوم و سوم یا در مکان‌های دوم و سوم بدتر و بدتر به نظر آیند. بنابراین، به‌دقت فکر کنید و آهسته تصمیم بگیرید.

 

سه فرد دیگر

چهارمین اصل فرمول استخدام این است که سه نفر دیگر هم با داوطلب مصاحبه کنند. هرگز برای انتخاب کارمند فقط به قضاوت خود اکتفا نکنید. همیشه قبل از تصمیم‌گیری از دیگران بخواهید مشارکت کرده و نظراتشان را مطرح کنند.
مدیران برتر توانایی استخدام بهترین افرادی که با آن‌ها و برای آن‌ها کار کنند را در طول زمان پیداکرده و در این کار به شهرت رسیده‌اند. این‌یکی از عناصر مهم تبدیل‌شدن به مدیری عالی و بهره‌برداری از توان بالقوه‌تان است.
مهم این است که آهسته حرکت کنید زیرا احتمال اشتباه وجود دارد.

سجاد شاکری هستم مدیر سایت توپاز وب . عاشق یادگیری و تمرین برای ساخت آینده ای بهتر . امیدوارم در این سایت بتونیم چیزهای خوبی از هم یاد بگیریم

مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *